نئوپان رنگی

به زبان ساده بخواهیم بگوییم نئوپان از فشردن خرده چوب های زائد، تراشه های چوب بری و یا حتی خاک اره و چسب تحت فشار و گرما ساخته می شود. برای این که محصول نهایی را ضد آب، ضد حریق و ضد پوسیدگی در مقابل حشرات بسازیم، در پروسه ی ساخت آن از مواد شیمیایی از جمله: وکس، رنگ، عوامل مرطوب کننده و عوامل رهاسازی استفاده می کنیم. بعد از این که رزین، مواد شیمیایی و تراشه های چوب با هم مخلوط می شوند، ترکیب نهایی که به صورت مایع می باشد به صورت صفحه در می آید. تراشه های چوب باید به صورت یکنواخت پخش شود تا محصول نهایی از نظر وزن متعادل و یکنواخت باشد. این محصول چند بار طی فرایند فشرده سازی قرار می گیرد تا چوب و چسب هر چه بیشتر به هم آمیخته شده و محکم شوند. نوع معروف نئوپان، نئوپان OSB می باشد که به معنی نئوپان با تراشه های چوب است. در این محصول تراشه های چوب کاملا قابل رؤیت است. بیشتر سازندگان مسکن برای کف و دیوارها از این نوع نئوپان استفاده می کنند. با افزودن ورق های ملامینه برای روکش نئوپان , نئوپان رنگی ساخته می شود
مزایای نئوپان رنگی :
• هزینه ی کم
• وزن سبک
• مناسب برای مبلمان آماده و از پیش ساخته شده
روکشهای ملامینه یا LPM 13 پرکاربردترین روکش اوراق فشرده چوبی  و نئوپان در جهان و مخصوصاً در ایران در بین تمام روکش‌های چوبی و مصنوعی است. میز های ال سی دی نیز با این روکش ساخته شده اند. LPM .. از کاغذهلای تزئینی (دکور) آغشته به چسب ملامین فرم آلدئید (MF) که خشک شده تشکیل و بصورت مستقیم بدون نیاز به چسب زنی مجدد روی تخته نئوپان چسبانده می‌شود. دامنه بسیار وسیعی از روکش‌های تزئینی در این روش قابل تولید است.روشهای چسباندن روکشهای ملامینه روی تخته به دو روش پرسهای طبقه‌ای باستیل کوتاه ۱۴ و روکش زنی پیوسته ۱۵ (روکش بصورت رول با پرس پیوسته ) است. بعلت مشکل بودن و تخصصی بودن پروسه روکش کاری ملامینه و نیز بعلت سرمایه‌گذاری بالا و مهمتر از آن ارزش افزوده بالای آن معمولاً کارخانجات MDF جهان دارای خطوط روکش ملامینه بوده و انواع MDF ملامینه را نیز عرضه می‌کنند. در این روش تنوع MDF تولیدی نیز بالا می‌رود.برای ملامینه کردن سطح MDF باید سطوح تخته با سنباده ۰۲۱-۰۰۱ Grit سنباده زنی و صاف شده باشد و نیز عاری از هرگونه عیوب سنباده زنی و غیره باشد. دو طرف MDF باید با یک نوع روکش با گرمای یکسان روکش شوند تا بعداً باعث تاب برداشتن آن نشود. شرایط چسباندن روکش‌های ملامینه معمولاً به شرح زیر است:
دمای پرس c 200-160
فشار پرس ۲ KN/m 250. 200
زمان ۶۰٫ ۴۰ ثانیه
درصد رطوبت MDF 9-6%
بعد از پرس کردن باید تخته روکش شده برای مدتی روی صفحه‌ای صاف نگهداری شود تا خنک شده و دمای آن به زیر ۵۰ c برسد تا در مراحل بعدی دچار مشکل و ایراد نشود.این نوع روکش با عملکرد و قابلیت بالا در موارد کاربردی که دوام بالای سطوح و مقاومت آن در برابر عوامل خارجی مورد نیاز است کاربرد بسیار دارد.ضخامت روکش‌های ملامینه بین ۳۵/۰ – ۲۵/۰ می‌باشد و حدود ۵۰% ضخامت آن را چسب MF تشکیل می‌دهد ،‌البته در انواع روکش ملامینه‌های نرم که برای تهیه روکش بصورت رول تولید می‌شود ،‌این مقدار کمتر است. با توجه به ضخامت نازک روکش ملامینه تلرانس ضخامت تخته به ضخامت نازک روکش ملامینه تلرانس ضخامت تخته باید در حداقل بوده و از ۱/۰+ میلی‌متر تجاوز نکند.دارا بودن تمام امکانات تزئینی و نیز مقاومت مناسب روکش ملامینه در برابر رطوبت ،آب،‌حرارت ،‌سایش و … دامنه وسیعی از کاربردهای متنوع را برای MDF با روکش ملامینه می‌توان در تمام استفاده‌ها بصورت عمومی در میز های ال سی دی، میز های آرایش، مبلمان اداری منزل ، درها و بدنه کابینت ،‌لوازم اتاق خواب و تخت خواب ، مبلمان بچه ،‌مبلمان و لوازم دستشویی و حمام ،‌روکوب دیوار ،‌پارتیشن و … استفاده کرد. از روکش ملامینه همچنین نوار لبه چسبانی نیز تولید می‌کنند که هماهنگ با سطح در لبه‌ها چسبانده می‌شود. در واقع می‌توان گفت پرکاربردترین نوع روکشها نوع ملامینه می‌باشد و از نظر قیمت نیز بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر انواع روکشها می‌باشد. روکش‌ کاری با روکش ملامینه‌ روی MDF بسیار متداول بوده و معمولاً بسیاری از کارخانجات بزرگ جهان دارای خطوط روکش ملامینه هستند. کار با ورق‌های روکش شده با روکش ملامینه هستند. این نوع روکش پرکاربردترین نوع روکش است.
در سطح جهانی روکش‌های ملامینه دارای بیشترین استفاده بوده و بعد از آن به ترتیب روکش‌های چوبی ، روکش‌های کاغذی ، رنگ ،‌لامینت‌ها و روکش‌های ترموپلاستیک PVC قرار دارند. 

تنوع رنگی

فهرست